Sınıf Mücadelesinde Ortaklaşma Çalıştayına Doğru 2.2

Toplumsal Sorunların Çözümünde İşçi Sınıfının Rolü 2

-Toplumsal Politikaların Demokratikleşmesi-

Sınıf Mücadelesinde Ortaklaşma Çalıştayına Doğru etkinliklerimizin ikinci dizisinde, tüm insanların ve canlıların, yaşama ve nitelikli bir yaşam sürdürme haklarının garanti altına alındığı toplumlar yaratmak için verilen mücadelelerde işçi sınıfının rolünü tartışmayı amaçlıyoruz. Bu tartışmayı, sınıf örgütlerinden, alandaki mücadele örgütlerinden, farklı deneyim ve perspektiflerden kişilerin katılımıyla yürütüyoruz.

Çeşitli toplumsal sorunları çözmeye ve toplumsal ilişkilerde hatırı sayılır dönüşümler yaratmaya yönelik mücadelelerde işçi sınıfının önemli bir rolü olduğunu/olabileceğini düşünüyoruz. Sınıf, bize göre bu rolü, farklı yaklaşım ve araçlarla, işyeri, mahalle, ülke ve dünya gibi farklı ölçeklerde üstlenebilir ve kendi yaratıcı katkısını ortaya koyabilir. Sınıfın bu rolünü kolektif bir şekilde hatırlamaya ve yeniden inşa etmeye çalışmak, hem işçi sınıfının dayanışmacı ve mücadeleci kapasitelerini, hem de farklı alanlardaki mücadeleleri besleyecek bir uğraş olabilir.

Bu tartışmaların ilk oturumunda Toplumsal Cinsiyet ve Cinsel Yönelim gündemini ele almıştık. 24 Şubat Perşembe 20.00’de gerçekleştireceğimiz ikinci oturumda Toplumsal Politikaların Demokratikleşmesi gündemi üzerine konuşacağız. Etkinlikte bu bağlamda işçi sınıfının, toplumun yeniden üretimine yönelik -ekonomi politikalarından temel hak ve özgürlüklere yönelik olanlara kadar- her türden politikanın, toplumsal yaşamın ve sınıf örgütlerinin demokratikleşmesinde nasıl bir rolü olabileceğini tartışacağız.

Konuşmacılar:

Gökçe Tatlısu – Yeni Emek Çalışmaları Ofisi

Osman İşçi – İnsan Hakları Derneği

Kaan Gündeş – Yemek Sepeti İşçi Komitesi Sözcüsü

Moderatör:

Baran Gürsel – Yeni Emek Çalışmaları Ofisi

Zaman: 24 Şubat Perşembe, 20.00

Yer: Etkinlik çevrimiçi yapılacaktır. Şu adrese bir e-posta göndererek etkinliğe kayıt yaptırabilirsiniz: yeniemekcalismalari@gmail.com

Yeni Emek Çalışmaları Ofisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir