Sınıf Mücadelesinde Ortaklaşma Çalıştayına Doğru 2.1

Toplumsal Sorunların Çözümünde İşçi Sınıfının Rolü 1

-Toplumsal Cinsiyet ve Cinsel Yönelim-

Sınıf Mücadelesinde Ortaklaşma Çalıştayına Doğru etkinliklerimizin ikinci dizisinde, tüm insanların ve canlıların yaşama ve nitelikli bir yaşam sürdürme haklarının garanti altına alındığı toplumlar yaratmak için verilen mücadelelerde işçi sınıfının rolünü tartışmayı amaçlıyoruz. Bu tartışmayı, sınıf örgütlerinden, alandaki mücadele örgütlerinden, farklı deneyim ve perspektiflerden kişilerin katılımıyla yürütmek istiyoruz. 

Çeşitli toplumsal sorunları çözmeye ve toplumsal ilişkilerde hatırı sayılır dönüşümler yaratmaya yönelik mücadelelerde işçi sınıfının önemli bir rolü olduğunu/olabileceğini düşünüyoruz. Sınıf bize göre bu rolü, farklı yaklaşım ve araçlarla, işyeri, mahalle, ülke ve dünya gibi farklı ölçeklerde üstlenebilir ve kendi yaratıcı katkısını ortaya koyabilir. Bize göre sınıfın bu rolünü kolektif bir şekilde hatırlamaya ve yeniden inşa etmeye çalışmak, hem işçi sınıfının dayanışmacı ve mücadeleci kapasitelerini, hem de farklı alanlardaki mücadeleleri besleyecek bir uğraş olabilir. 

Bu tartışma dizisini üç oturum şeklinde planlıyoruz. Oturumların,

*birincisinde, toplumsal cinsiyet ve cinsel yönelim bağlamındaki sorunların çözümünde; 

*ikincisinde, her türden toplumsal politikanın üretiminin demokratikleşmesinde;

*üçüncüsünde ise, çevreye yönelik yıkıcılığın aşılmasında işçi sınıfının rolünün ne olabileceği üzerine tartışacağız. 

Bu bağlamda birinci oturumumuz 23 Aralık Perşembe 20.00‘de Zoom’da yapılacaktır. Şu adrese bir e-posta göndererek etkinliğe kayıt yaptırabilirsiniz: yeniemekcalismalari@gmail.com

Konuşmacılar:

Necla Akgökçe – kadinisci.org

Zarife Akbulut – SPoD

Şükran Kablan Yeşil  KESK

Moderatör:

Gökçe Tatlısu – Yeni Emek Çalışmaları Ofisi

Yeni Emek Çalışmaları Ofisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir